Omikron – objawy wariantu koronawirusa

omikron

Nie tak dawno cały świat drżał na wieść o siejącym spustoszenie wariancie Delta. Ten jednak musiał w końcu zejść ze sceny i zwolnić miejsce dla nowego zagrożenia (co wcale nie znaczy, że zniknął na dobre). Wariant Omikron niespodziewanie dołącza do całej plejady wirusowych gwiazd. Czego powinniśmy się po nim spodziewać? Jakie daje objawy? I czy zagraża osobom starszym?

Omikron – co to jest?

Omikron to nowa odmiana koronawirusa, która została odkryta z początkiem listopada w Bostonie. Wariant dość szybko się rozprzestrzenia, dlatego też następne przypadki zachorowań odnotowano, m.in. w RPA, Wielkiej Brytanii, Hongkongu, Izraelu i Belgii. Nowy wariant jest wciąż niezgłębiony, dlatego niezwłocznie rozpoczęto badanie nad nową postacią wirusa.

Przebieg zakażenia

Według licznych badań, jak na razie większość pacjentów, u których wykryto zakażenie nowym wariantem, przeszła infekcje łagodnie.

Jedne z pierwszych doniesień na temat nowej odmiany koronawirusa napłynęły z RPA. U tamtejszych pacjentów pojawiły się nietypowe, ale łagodniejsze niż dotychczas objawy COVID-19. Jednym z najbardziej zauważalnych symptomów było niezwykle silne zmęczenie. Na ten moment w samym RPA nie zanotowano ciężkich przypadków zakażenia, a tamtejsi lekarze podkreślają, że żaden z zarażonych nie wymagał hospitalizacji.

omikron

Omikron – jakie objawy wywołuje?

Nowy wariant koronawirusa pojawił się dość niespodziewanie, ale dał już pierwsze objawy. Należy do nich:

  • ból głowy;
  • silne zmęczenie;
  • ból całego ciała;
  • drapanie w gardle.

U pacjentów zakażonych nowym wariantem nie pojawił się ani kaszel, ani utrata węchu i smaku. W porównaniu do Delty Omikron daje zdecydowanie łagodniejsze objawy. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie symptomy pojawiają się u osób z chorobami towarzyszącymi.

Omikron u osoby starszej

Zgromadzone dotychczas raporty pozwalają określić przebieg zakażenia u osób młodych i zdrowych. Nie wiemy jednak, jaki przebieg ma zakażenie u osób starszych i tych z chorobami towarzyszącymi. Musimy poczekać na dalsze badania.

Podsumowanie

Nowy wariant Omikron nie jest jeszcze do końca zbadany. Pewne jest to, że wirus szybko się rozprzestrzenia. Natomiast dzięki raportom z RPA wiemy, że daje łagodne objawy, a zakażeni pacjenci nie wymagają hospitalizacji. Wciąż też nie wiadomo, czy obecne szczepionki są wystarczająco skuteczne w walce z nowym wariantem.

*Czasem mimo wszelkich starań i tak złapie nas infekcja. W takiej sytuacji nie należy zwlekać, tylko udać się jak najszybciej do lekarza. Zadbaj o swoje zdrowie, decydując się na kompleksową opiekę medyczną. Dzięki pakietom medycznym zyskujesz dostęp do lekarzy specjalistów oraz do badań laboratoryjnych i diagnostycznych. To oczywiście niejedyne benefity, jest ich o wiele więcej. Abonament medyczny to alternatywa dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Sprawdź naszą ofertę indywidualnych pakietów medycznych.

Porównanie Pakietów Medycznych S7 Health – wybierz prywatną opiekę medyczną dla siebie.