Cytologia raz na 3 lata – czy to wystarczy?

Cytologia – obowiązek czy luksus?

Cytologia zalecana jest przez NFZ raz na 3 lata. Kiedyś w państwowym gabinecie ginekolog robił pacjentkom badanie cytologiczne raz w roku. Obecnie kobieta, która chce wykonać cytologię wcześniej niż po 3 latach, odsyłana jest do domu.

Badanie w kierunku raka szyjki macicy refundowane jest przez NFZ raz na 3 lata. Jedynie podczas prywatnych wizyt u ginekologa można częściej wykonać cytologię. Ginekolog prywatnie zaprasza na badanie cytologiczne raz w roku.

Dlaczego cytologia jest konieczna?

Pierwsze badanie cytologiczne należy wykonać po ukończeniu 18. roku życia lub krótko po pierwszym współżyciu. Potem badanie powinno być wykonywane raz w roku, a u osób zagrożonych genetycznie lub mających kiepskie wyniki cytologii nawet co 6 miesięcy.

Badanie cytologiczne ma na celu wykrycie we wczesnym stadium zmian nowotworowych. Zdarza się, że u kobiety w jednym roku jest wynik cytologii wynosi 1, a już w kolejnym 4! Nie sposób wykryć „wczesne stadium”, badając się raz na 3 lata.

Polki nie ufają programowi NFZ i badają się częściej. Nieprawidłowy wynik nie musi oznaczać zmian nowotworowych, lecz konieczna jest profilaktyka.

Ważne!

Cytologię pobiera się specjalną szczoteczką, pobierając komórki z szyjki macicy. Następnie bada się pod mikroskopem. Lekarz nie powinien wykonywać badania cytologicznego za pomocą wacika.

Badaj się raz w roku

Co roku nagłaśniane są ważne akcje związane z profilaktyką raka szyjki macicy. Żadna kobieta nie powinna tego bagatelizować.

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę jak ważna jest profilaktyka. Raz na jakiś czas należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne, a w przypadku kobiet również badanie cytologiczne.

cytologia

Pakiety Medyczne S7 wychodzą naprzeciw kobietom i już w podstawowym pakiecie umożliwiają wizyty u ginekologa wraz z możliwością wykonywania bezpłatnej cytologii.

Jedna wizyta u ginekologa to koszt zazwyczaj 150 zł. Pakiet pomarańczowy to koszt zaledwie 65 zł miesięcznie. Dzięki niemu będziesz mieć nielimitowany dostęp do najczęściej odwiedzanych lekarzy specjalistów (ginekolog, dermatolog, chirurg ogólny, laryngolog, neurolog, okulista, urolog). Dodatkowo bezpłatnie wykonasz podstawowe badania laboratoryjne i diagnostyczne.

pakiet medyczny pomarańczowy s7