Statystyki Dotyczące Raka Piersi w Polsce
W naszym kraju codziennie umiera około trzynaście kobiet z powodu nowotworu. Jednocześnie lekarze wciąż podkreślają, że im szybciej nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse wyleczenia.
Polskie Amazonki, czyli kobiety po wyleczeniu raka piersi z Federacji Stowarzyszeń Amazonki od samego początku, czyli od przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku, były orędowniczkami uświadamiania społeczeństwa o ważności wczesnego wykrywania raka piersi.
Ostatnie statystyki wskazują na prawie 16 tys. nowych rozpoznań raka piersi oraz 5 tys. zgonów rocznie.
Nie dołączaj do pechowej trzynastki. Badaj się regularnie i uprzedź raka!
Z pewnością Polski Dzień Walki z Rakiem Piersi, obchodzony 17. października (dwa dni po Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi, który przypada na 15. października), jest okazją do przypomnienia o zwiększeniu świadomości kobiet na temat roli badań diagnostycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka. Co roku zauważalny jest wzrost liczby osób zgłaszających się na badania, lecz jest on wciąż niezadowalający.
Diagnostyka jest kluczowa we wczesnym wykrywaniu raka piersi.
W czasie licznych kampanii Amazonki zachęcają kobiety zarówno do:
- regularnego wykonywania samobadania piersi oraz
- do korzystania z mammografii.
Podstawową szansą dla kobiet w walce z rakiem piersi jest jego wczesne wykrycie, które zależy od świadomości profilaktyki i stosowania zintegrowanej diagnostyki tego nowotworu według najnowszych standardów medycznych (np. włączenie badania PET).
Mammografia czy USG Piersi?
Profilaktyczne badania w kierunku wykrywania raka piersi to:
- mammografia
- USG piersi
Oba badania związane są z opisem piersi. Podczas mammografii wykorzystywane są promienie rentgenowskie, a w czasie wykonywania USG piersi – fale ultradźwiękowe.
Dla kobiet między 35 a 40 rokiem życia zazwyczaj bardziej miarodajne jest badanie USG ze względu na przewagę tkanki gruczołowej wytwarzającej pokarm. Wraz z wiekiem rozrasta się tkanka tłuszczowa i tę należy badać radiologicznie podczas mammografii. Zdarza się, że lekarz ginekolog po obejrzeniu obrazu z jednego badania, kieruje dodatkowo na to drugie.
Które Kobiety Najbardziej Narażone Na Raka?
Najbardziej zagrożone nowotworem piersi są kobiety, które nie rodziły dzieci. Ciąża i karmienie dziecka ochraniają pierś.
Także kobiety, które wcześnie zaczęły miesiączkować i późno przekwitać mogą znajdują w grupie ryzyka, ponieważ miały długi okres aktywności hormonalnej. Estrogeny źle wpływają na piersi.
U kobiet, które już przeszły mastektomie (odjęcie piersi), istnieje duże prawdopodobieństwo, że guz pojawi się w drugiej piersi.
Narażone są również kobiety, u których w rodzinie mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi lub jajnika. Ryzyko jest 3-5 krotnie większe niż u pozostałych.
Zdarza się również nowotwór u kobiet, których ojciec chorował na raka prostaty.
Profilaktyczne Badanie Piersi
Każda kobieta powinna je wykonywać systematycznie po ukończeniu 20. roku życia. A nawet wcześniej w przypadku zażywania antykoncepcji hormonalnej.
Co roku w październiku są organizowane przeróżne akcje w kierunku uświadamiania Polek jak ważna jest profilaktyka. Na tych spotkania przedstawiane jest w jaki sposób można badanie wykonać samodzielnie, także często wykonywana jest bezpłatna mammografia.
Jeżeli nie badałaś nigdy piersi. Nie zwlekaj. Zacznij już dziś.